Археологічна практика студентів першого курсу історичного факультету під час експедиції
Відповідно до навчального плану історичного факультету, після закінчення першого курсу студенти протягом 21 доби зобов'язані пройти археологічну практику. Вона полягає в участі у розкопках певної археологічної пам'ятки.
При всьому романтизмі археології, археологічна практика – це не «пікнік» на природі і не безтурботне проведення часу на свіжому повітрі, а продовження, новий етап навчального процесу в полі, поза стінами університету. Перед практикою студенти проходять обов'язкове медичне обстеження, інструктаж з техніки безпеки під час пересування у транспорті, під час роботи на розкопі та знаходженні на базі, поведінці на воді (див. Інструкції з охорони праці). Студенти-практиканти повинні взяти з собою необхідні речі (див. Список речей, які необхідні на археологічній практиці). У період практики діє розпорядок дня, що визначає час підйому та відбою, роботи на розкопі, прийняття їжі, теоретичних занять-лекцій, камеральної роботи, відпочинку, купання у водоймі, культурно-масових заходів (див. Розпорядок дня). Дотримання такої елементарної дисципліни допомагає проходити практиці як весело, але ефективно і – головне – безпечно.
У період практики та роботи експедиції взагалі лаборанти експедиції та співробітники лабораторії, крім суто наукових обов'язків, виконують також обов'язки щодо забезпечення побуту всіх, хто перебуває на базі (комендант бази, відповідальні за якість приготування їжі, витрату та постачання продуктів, наявність запасу дров та води в душі , умивальнику, цілісність розкопного інвентарю).
Щовечора, біля вогнища, після підведення підсумків за минулий день та планування наступного дня, студенти-практиканти, разом з членами експедиції та гостями, співають пісні, грають у різні ігри. Традиційним у період проведення практики є футбольний турнір між практикантами та експедиційниками.
Хорошою багаторічною традицією стала організація польових археологічних виставок до кінця практики, на яких студенти та школярі знайомляться з елементами матеріальної культури зниклого суспільства. Тут представлені: кераміка, деталі костюма, начиння, знаряддя праці, елементи озброєння та військового спорядження, знайдені в період практики, оброблені лаборантами та реставраторами. Виставка логічно завершує для практикантів курс теоретичних занять та практичної роботи на археологічній пам'ятці.
Залік з археологічної практики проходить у вигляді фіксації знахідок на кількох квадратах з нанесенням їх на план за допомогою умовних знаків та заповнення Листка практиканта (див. Дослідницький лист практиканта). Практика завершується урочистим театралізованим святом – «Посвятою до археологів».